حقوق مدنی

بررسي امكان اعطاي مهلت به مديون توسط دادگاه

 

 

سوال) آیا دادگاه در صورت احراز عدم تمکن مالی صادر کننده چک می تواند اقدام به تقسیط وجه آن نماید؟

 

پاسخ) اگر چه قانونگذار حسب صراحت ماده 277 قانون مدني دادگاه را مجاز نموده تا با احرازوضعيت مديون اقدام به اعطاي مهلت و يا صدور قرار اقساط جهت پرداخت دين نمايند، ليكن در خصوص اسناد تجاري(چك؛ سفته، برات) قانوگذار به موجب ماده 269 قانون تجارت دادگاه ها را از اين اختيار منع نموده است به نحوي كه دادگاه ها به هيچ وجه نمي توانند بدون رضايت دارنده سند تجاري(طلبكار) به مديون جهت تأديه وجه مهلت اعطا نمايند.

نوشته های مشابه

بستن