آیین دادرسی

چگونگی کار وکیل بعد از تودیع پروانه و استعفا از خدمت قضائی

 

 

 

متن پرسش :
در صورتی که وکیل دادگستری به لحاظ اشتغال به خدمت قضائی پروانه خود را به کانون وکلای دادگستری تحویل دهد و بعداٌ از خدمت قضائی استعفاء نماید و استعفای او مورد قبول دادگستری واقع شود آیا بدون پروانه مجدد حق وکالت و دخالت در پرونده ها را به عنوان وکیل دادگستری دارد یا خیر ؟

متن پاسخ :
با توجه به ماده۵۵ قانون وکالت که میگوید 🙁 وکلای معلق و اشخاص ممنوع الوکاله و به طورکلی هر شخصی که دارای پروانه وکالت نباشد از هر گونه تظاهر و مداخله در عمل وکالت ممنوع است.) و متخلف از یک ماه تا شش ماه حبس تادیبی محکوم می شود؛ همچنین وفق ماده ۱۰ قانون استقلال کانون وکلا که تصریح دارد به اینکه به قضات و مستخدمین دولتی وبلدی و مملکتی و بنگاه هایی که تمام و یا قسمتی از سرمایه آن متعلق به دولت است در حین اشتغال به خدمت اجازه وکالت داده نمی شود به استثنای استادان دانشکده ؛ همچنین مطابق بند۱ ماده ۸۲ آیین نامه قانون استقلال وکلا که مشعر است : هر گاه وکیلی در حین دریافت پروانه وکالت واجد شرایط بوده و بعد فاقد یکی از شرایط شود باید ظرف مدت ده روز از تاریخ فاقد شدن شرایط ، کانون را کتباٌ مطلع نموده و پروانه خود را تسلیم نماید و الا به مجازات درجه ۶ ( محرومیت دائم از شغل وکالت ) محکوم خواهد شد . و جتی در ماده ۶ قانون تشکیلات صندوق تعاون وکلاو… مصوب تیرماه ۱۲۵۰ که صریحاٌ می گوید : هیچ وکیلی قبل از تمدید مدت اعتبار پروانه خود حق وکالت ندارد. ” هر گاه وکیل دادگستری شغل دولتی یا قضائی اختیار نماید چون فاقد یکی از شرایط وکالت می شود باید ظرف مدت ده روز از تاریخ فاقد شدن شرایط ، کانون را کتباٌ مطلع نموده و پروانه خود را تسلیم نماید و الا به مجازات درجه ۶ ( محرومیت دائم از شغل وکالت ) محکوم خواهد شد .لازم بذکر است چون پس از تسلیم پروانه فاقد پروانه معتبر می شود لذا مادام که مجددآ پروانه وکالت دریافت نکرده است برابر نص و مستنبط از ماده ۵۵ قانون وکالت وماده ۶ قانون تشکیل صندوق تعاون وکلا حق دخالت وکالت ندارد و از مداخله در امر وکالت ممنوع است .

 

 

 

نوشته های مشابه

بستن